logo_1

News

 

Relacja z I Ogólnopolskiej Konferencji Muzycznej pt. „Dokąd Zmierza Polski Clubbing?” 6 czerwca 2012 r. 

 

Porozumienie oraz zjednoczenie to najlepsze słowa, które przedstawiają i podsumowują pierwszą edycję ogólnopolskiej konferencji muzycznej zorganizowanej 6 czerwca w Auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przez Polskie Stowarzyszenie Prezenterów Muzycznych DJ Union. W 5 panelach w dyskusji z publicznością udział wzięło ponad kilkadziesiąt gości specjalnych związanych z branżą muzyki klubowej wśród, których byli zarówno znani i szanowani producenci muzyczni, dziennikarze, DJe, organizatorzy wydarzeń muzycznych oraz festiwali, naukowcy, przedstawiciele Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi oraz instytucji kultury. After party konferencji okazało się natomiast rekordowe, gdyż zgromadziło ponad 3500 osób co okazało się rekordem frekwencji Klubu Muzycznego Pomarańcza w Katowicach.

Regulacje prawa autorskiego w kontekście rynku muzyki klubowej, które były tematem pierwszego panelu wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji. Zgromadzona publiczność miała wiele pytań w szczególności do przedstawicieli Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi, którzy starali się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości nawet te budzące największe kontrowersje. Niestety wyszło na jaw, że DJ-e często nie są w pełni doinformowani w istniejących regulacjach Prawa Autorskiego w Polsce. Podczas debaty okazało się również, że OZZ są zainteresowane współpracą z Dj-ami co podkreślała sama mec. Dorota Obora reprezentująca ZAiKS mówiąc, iż tego typu spotkania są bardzo potrzebne dla obu stron, bo tylko poprzez przedstawienie problemów DJ-ów oraz wzajemny dialog możliwe jest dążenie do ich rozwiązania. W dyskusji okazało się, że tak naprawdę inspektorzy ZAiKS-u dokonujący kontroli w klubach najczęściej sprawdzają czy właściciel podpisał stosowne umowy oraz czy dokonuje płatności z nich wynikających..  Reprezentująca Legalną Kulturę Aleksandra Sieńkowska przedstawiła szeroko prowadzoną przez fundacje działalność na rzecz propagowania dostępu do legalnych źródeł z muzyką oraz wiele alternatyw dla płatnych serwisów muzycznych. Podkreśliła również jak bardzo ważne jest wzajemne uświadamianie DJ-ów, a nie składanie donosów na Policję. Po rozmowie z  dr hab Prawa Autorskiego panią Katarzyną Grzybczyk utwierdziliśmy się w przekonaniu, iż DJ Licencja powinna być zaskarżona do UOKiK. Ponieważ samo kopiowanie nie ma samodzielnego znaczenia gospodarczego, gdyż ma je dopiero odtworzenie tej kopii, zatem dalej będziemy starać się udowodnić, że art. 23 prim prawa autorskiego ma zastosowanie dla DJ-ów,  jednakże aby spokojnie korzystać z tego art. musimy uzyskać odpowiednie orzeczenia w tej sprawie.

Gorąca dyskusja towarzyszyła również panelowi nr 2 dotyczącemu wpływowi mediów na gusta muzyczne klubowiczów. Zgromadzeni dziennikarze zgodzili się, iż nie są w pełni odpowiedzialni za kreowanie gustów, ponieważ w dobie Internetu sytuacja uległa sporej zmianie. Skrytykowane zostało stereotypowe podejście wielu mediów prezentujących w złym świetle muzykę klubową w Polsce. Zderzenie różnego typu faktów i opinii pomiędzy undergroundem (Łukasz Napora Czwórka Polskie Radio) oraz muzyką klubową (Marek Filipkowski i Grzegorz Pałka Radio Planeta Katowice) okazało się natomiast bardzo ciekawym doświadczeniem dla zgromadzonej publiczności.

Panel dotyczący DJ-ów oraz sceny muzyki klubowej, gdzie zestawienie doświadczeń Grzegorza Cebuli (DJ C-bool) oraz Dariusza Odrzywołka (Alex Red) vs Markiem Kiwerem oraz Kubą Sojką z Klubu muzycznego Inqbator również okazało się bardzo trafne. Pytania od gości były bardzo różnorodne i dotyczyły zarówno kwestii technicznych, organizacyjnych, czy tez finansowych. Alex Red, który był moderatorem panelu  skrytykował wieczne narzekanie na scenę muzyki klubowej i sytuacji DJ-ów w Polsce, zamiast dostrzegania pozytywnych stron oraz dążenia do porozumienia i zjednoczenia w staraniach o swoje prawa. Prelegenci panelu drugiego jak i trzeciego zauważyli, że właściciele klubów inwestują pieniądze w stworzenie swojego lokalu tylko po to żeby czerpać z niego zyski i nie zgadzają się by odtwarzać w nim wyłącznie muzykę klubową ponieważ w ich mniemaniu ponieśliby straty. Według właścicieli należy odtwarzać taką muzyką, aby klienci chcieli wracać, a swoje ulubione utwory należy sprytnie przemycać w setach; podobnie jak to ma miejsce w stacjach radiowych. Gdyby radio na antenie grało tylko utwory, które DJ-e radiowi chcieliby by puszczać to najprawdopodobniej słuchalność radia byłaby niska, a w konsekwencji nie byłoby reklamodawców i radio by padło. Podobnie jest z klubami- jeżeli właściciel ma zarobić to swoje ambicje trzeba sprytnie przemycać między innymi utworami.

Krystian Deko (Dayglow/mplusm.pl) podkreślał w kolejnym panelu poświęconemu festiwalom muzycznym, potrzebę porozumienie pomiędzy poszczególnymi agencjami organizującymi festiwale muzyki klubowej w Polsce, aby nie dochodziło do sytuacji, które mają miejsce w bieżącym roku. Zgormadzeni goście skrytykowali również, negatywny trend rywalizacji poszczególnych festiwali wyłącznie poprzez budżety oraz line-upy. Łukasz Napora (rzecznik festiwalu Audioriver) zwrócił natomiast uwagę na rolę bookingu artystów, którzy mogą zwrócić uwagę mediów co w bezpośredni sposób przekłada się na postrzeganie festiwalu w środkach masowego przekazu. Robert Sroczyński (Prezes PSPM DJ UNION) na zakończenie konferencji podsumował natomiast dotychczasowe działania zrealizowane przez Stowarzyszenie oraz przedstawił plany na przyszłość.  

Dodatkowa atrakcją dla uczestników, dziękiFundacji Legalna KulturaorazEMI Music Polandbyły darmowedebiutanckie albumyGlassesboys "From Our House".

Pierwsza edycja konferencji przeszła już do historii. Już teraz zapraszamy na kolejną edycje tego wyjątkowego wydarzenia, która odbędzie się na początku czerwca 2013 roku. Wieści o efektach Konferencji rozeszły się „pocztą pantoflową” szybciej niż udało nam się napisać relację i dziś już wiemy, że są osoby, które bardzo żałowały, że nie dojechały na to spotkanie, więc koniecznie muszą być uczestnikami drugiej Konferencji. Swoją obecność zapowiedziało już wiele znanych postaci sceny muzyki klubowej w Polsce, A "Legalna Kultura" wstępnie zadeklarowała pomoc w organizcji przyszłorocznej Konferencji.  Możemy zapewnić, iż będzie to również wydarzenie o dużo większym wymiarze na które już dzisiaj gorąco Was zapraszamy.

 

DJ Union

Specjalne podziękowanie dla  

Zobacz mini galerię