logo_1

News

Przyłącz się do nas, wspólnie będzie nam łatwiej pokonywać bariery jakie stawiają nam różne Organizacje. Wspólnie mamy większą siłę przebicia, a Ty będziesz miał swój udział w dążeniu by DJ’owi pracowało się łatwiej i bezstresowo. Jeżeli w Twojej okolicy znasz DJ’a uznanego w środowisku jako przykład do naśladowania (niekoniecznie pod kątem stylu muzyki) to przekonaj go, że powinien wstąpić do elity. A może to Ty właśnie jesteś takim DJ’em? Spróbuj. Może rozpatrzymy i Twój wniosek pozytywnie. Nie od razy trzeba być V Valdim , Krissem, Suhym, Inoxem czy Omenem - wystarczy posiadać zaufanie innych.

W czerwcu minie dopiero rok kiedy to oficjalnie małymi kroczkami rozpoczęliśmy nasze działania w kierunku polepszenia sytuacji środowiska DJ’skiego. Tak naprawdę Sąd dopiero od 1 grudnia 2010 pozwolił nam rozwinąć skrzydła. Pomimo tych trudności i tak już osiągnęliśmy sukcesy, które nie były wcześniej do osiągnięcia w pojedynkę lub nawet przez kluby płytowe. Zostało to nawet ostrzeżone przez jeden z klubów, który jest mocno rozżalony, że to nie on dokonuje tych zmian. Stawia nam non stop nowe kłody pod nogi i jednoczenie podejmuje działania celem powołania nowego Stowarzyszenia. Dlaczego tego nie zrobił wcześniej tylko dopiero jak powstało DJ Union?? Myślę, że nie trzeba Wam tego tłumaczyć, sami dobrze wyciągacie wnioski.

Co udało się nam zdziałać ??

Pomimo dużych kosztów rozruchu działalności udało się nam wygospodarować trochę pieniędzy na konsultacje z prawnikiem. W wyniku tego powstał „List do DJ’ów” wstępnie skrytykowany w jednej z DJ’skich broszurek. Jednak z perspektywy czasu okazuje się, że właściciele klubów coraz częściej stosują się do wskazówek zawartych w tym Liście. Wymagają od zatrudnianego DJ’a oryginalnych nośników. To powoduje, że pseudo DJ’e którzy do tej pory kradli utwory z netu i nie ponosząc kosztów jakie Wy ponosicie na zakup utworów – nie tylko że nie „wygryzają” Was z pracy ale sami nie dostają zatrudnienia. Na razie jest to mała skala, ale jak pisałam w Liście - do roku powinno to już dać znaczący efekt) .

Dzięki prowadzonym rozmowom udało się nam przekonać jeden klub płytowy aby pozwolił swoim członkom na tymczasowe kopiowanie utworów zawartych na płytach jego produkcji na nośniki cyfrowe co ułatwia DJ’om pracę z wykorzystaniem urządzeń DVS.

Podjęliśmy owocne rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Organizacjami Zbiorowego Zarządzania. Są one chętne do współpracy. Wystąpiliśmy do Komisji Unii Europejskiej o interpretację art. 23¹ - czekamy na odpowiedź. Wystosowaliśmy pismo do Gabinetu Komendanta Głównego Policji, w którym podając konkretne przykłady udowadniamy, że nie każdy CD-R czy laptop to nośnik piracki. Co najważniejsze, ciągłą krytyką  i kontrolą drukowanych tekstów doprowadziliśmy do zmiany stanowiska w sprawie DJ Licencji, którą jeszcze rok temu broszura opisywała jako wymóg aby pracować jako DJ. A dzisiaj już twierdzi, że jeżeli grasz z legalnych nośników, nawet zakupionych mp3 to licencja nie jest Ci potrzebna. Uznajemy to za spory sukces.

W dniach 22 i 23 Czerwca 2011 (środa - koniec roku szkolnego i czwartek - Boże Ciało) wspólnie z DEEJAY mix club’em organizujemy dzień DJ’a pod tradycyjną nazwą „DJs’Day”. Oprócz atrakcji jakie szykujemy dla Was ( testowanie sprzętu, grill z pieczonym dzikiem) przewidujemy spotkanie podczas którego tradycyjnie już będziecie mogli poruszyć nurtujące Was tematy. Szczegóły na www.djsday.pl .

Dziękując tą drogą wszystkim członkom DJ Union, pozdrawiam i do zobaczenia na DJs’ Day

Robert Sroczyński