logo_1

News

Dyrektor OZZ ZPAV pan B. Pluta starał się odpowiadać na wszystkie pytania wyczerpująco choć zdarzyło się, że próbował się umiejętnie wymigać od kłopotliwych pytań co zresztą mu się udawało. W brew temu co twierdzi na swojej stronie Piotr Gryglewicz szef DJ Promotion to dopiero na spotkaniu oficjalnie zostało powiedziane, że z legalnie zakupionych mp3 można grac bez DJ Licencji.  Dopiero, bo we wszystkich notatkach prasowych tych w necie również zamieszczonych zaraz po kolejnych zatrzymaniach oraz w felietonie Polsat News można było wywnioskować, że DJ może „grać tylko z legalnie nabytych egzemplarzy to znaczy płyt zakupionych w sklepie” a z mp3 to trzeba mieć DJ Licencję, lub w innych, że DJ nie może pracować bez DJ Licencji. Również pan Dyr. Pluta wyjaśnił , że te błędne informacje powstały w skutek braku autoryzacji jego wypowiedzi co faktycznie mogło wprowadzać w błąd czytających czy oglądających TV. DJ może pracować bez DJ Licencji. DJ może grać z legalnie zakupionej mp3  po warunkiem, że nie ma ograniczeń w regulaminie sprzedającego np. dotyczących, że nie można wykonać kopii zakupionego utworu tzn kupując ściągacie na twardy dysk i nie wolno Wam skopiować na CDR ( ale z dysku grac możecie) . DJ Licencja jest potrzebna tylko wówczas, kiedy chcecie zamiast nosić walizki z legalnymi płytami wybieracie sobie poszczególne utwory i robicie kopię na jednego CDRa lub kiedy chcecie wykonać sobie kopie zapasową legalnie zakupionych płyt. DJ Licencja nie legalizuje mp3 ściągniętych z np. torenta !! Te ostanie stwierdzenia akurat znacie nie od dziś nie musze Wam przypominać.  Kwestią sporna nadal pozostaje pytanie : dlaczego po opłaceniu przez klub stosownych tantiem można grać z płyt CD opatrzonych napisem „ kopiowanie, publiczne odtwarzanie  bez zgody jest zabronione”, a mp3 z portalu na którym jest taki sam napis nie można grać. To nie konsekwencja stosowanych przepisów. Nie została też rozstrzygnięta kwestia sporna dotycząca art.23 prim Prawa Autorskiego. Znani Profesorowie UJ – będący autorytetami w dziedzinie Prawa Autorskiego , ZAiKS potwierdzili moją interpretację tego przepisu dotyczącego czasowego kopiowania bez opłat i wymaganej zgody. Dyrektywa Unii Europejskiej stanowi wskazanie celów dla Państw członkowskich Unii w celu stworzenia prawa. Polski Ustawodawca czyli Sejm RP w 2004 roku uchwalił nowelizację Prawa Autorskiego
i Praw Pokrewnych wypełniając cele Dyrektywy z 2001 roku. Z tej Dyrektywy wynika,  że ( będę pisał własnymi słowami dla lepszego zrozumienia) pkt 5 w związku z rozwojem technologicznym i zaawansowanymi procesami należy dostosować prawo do aktualnych technologii, a pkt 33, że dozwolone jest czasowe kopiowanie bez zezwolenia jeżeli kopia ta jest będzie wykorzystana zgodnie z prawem.  Wynika z tego, że DJ który chce zagrać np. DVSa utwór, który legalnie nabył na CD to może go wgrać do DVS ( twardy dysk pendrive itp.) pod warunkiem opłacenia przez klub stosownych tantiem,  a po za graniu powinien go wykasować , przy czym nie jest sprecyzowany czas jakim trzeba go usunąć ( czy to jedna godzina, czy 2 dni, czy miesiąc). Niestety z tą interpretacją nie zgadza się Dyrektor ZPAV. Twierdzi on że ten przepis dotyczy tylko Dj’a grającego w radio, który musi wgrać nagrania do maszyny emitującej program na antenę . Na pytanie czym różni się DJ radiowy, który legalny utwór kopiuje żeby zagrać na antenie od DJ klubowego, który legalny utwór kopiuje do urządzenia żeby zagrać w klubie padła odpowiedź, żeby na moją odpowiedzialność DJ’e stosowali ten przepis, a jak ich złapią to będą się tłumaczyli, że to jak powiedziałem, że tak wolno.  Oczywiście decyzja należy do Was i nie możecie się podpierać moją interpretacją do momentu, kiedy uzyskamy konkretną interpretację od osób tworzących Prawo, a nie od osób to prawo stosujących. Z moją interpretacją nie zgadza się również Piotr Gryglewicz DJ Promotion . To cytat z jego profilu : „Ty uważasz, że te przepisy są górą , które przyzwalają na zrobienie kopii tymczasowej, a Ja uważam ,ze nie, bo prawo własności jest dobrem wyższym(Konstytucja).” Nie wiem jak Wy, ale dla mnie to podważenie Ustawy uchwalonej przez Sejm RP. Gdyby jednak była ona nie zgodna z Konstytucją to w ciągu 6 lat byłaby już dawno zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego a nie jest więc Piotr chyba ….. .  Problem czasowego kopiowania bez zezwolenia  na razie musi jeszcze zaczekać na wyjaśnienie.

Ponieważ przedstawiciele Biura Prasowego Policji nie pojawili się na spotkaniu postaram się umówić na spotkanie z nimi w celu wyjaśnienia procedur kontroli i wyjaśnienia jakie nośniki są dla nich pirackie. Ważnym tematem była też kwestia przygotowania Was jak macie zachować podczas kontroli i w jaki sposób macie ułatwić życie sobie i Policjantom. Chodzi głównie o przygotowane przez Was faktur, certyfikatów i wszystkiego czym możecie się wykazać, że macie legalne nośniki. To prośba Dyr. Pluty, która spełniona może zaoszczędzić nerwów , czasu i nieprzyjemnościami jakie mogą Was spotkać podczas kontroli.

Jeżeli macie jakieś pytania to chętnie odpowiem w miarę mojej wiedzy.

Jako Stowarzyszenie zaproponowaliśmy ZAiKSowi i ZPAVowi odstąpienie od DJ Licencji dając w zamian inne rozwiązanie, które pozwoli DJ-om na granie z kopii . Ponieważ jesteśmy w trakcie negocjacji nie będę zdradzał bliższych szczegółów. Mogę tylko powiedzieć, że w ZAiKSie bardzo się spodobała nasza propozycja,  a i ZPAV jest zainteresowany. Jaki będzie finał ?? dowiemy się po analizie przez prawników tych Organizacji .

www.djunion.pl