logo_1

News

 

 

 

Jest tylko jeden DJ w Polsce, który zdobył w przeciągu dwóch lat dwa najwyższe tytuły w różnych rodzajach Mistrzostw Polski DJ-ów. Nazywa się Maciej Kowalski, DJ BezKsywy i mieszka w Trójmieście. Na polskiej scenie muzycznej działa od 2001 roku jako DJ imprezowy, turntablista i muzyk sesyjny. Zagrał grubo ponad tysiąc imprez. Poniżej wywiad, którego, którego ten skromny DJ udzielił PSPM DJ Union.

Czy czujesz się najlepszym Polskim DJ-em skoro przeciągu dwóch lat zdobyłeś aż dwa najwyższe tytuły w różnych rodzajach mistrzostw?

W roku 2011 wywalczyłem tytuł Mistrza Polski IDA, a w 2012 byłem wicemistrzem IDA. Te zawody są zupełnie inne niż Mistrzostwa Polski DJ’ów które odbyły się w Pietnie. Zawody IDA, które odbywają się co roku w Krakowie są przeznaczone dla turntablistów – istotne są techniki scratchu, beat juggling, sety są 2-3 minutowe i używa się dwóch gramofonów i miksera. Mistrzostwa w Pietnie są dla DJ’ów grających w klubach – set jest dłuższy i liczą się inne rzeczy niż w przypadku mistrzostw turntablistów, no i oczywiście sprzęt jest inny. Jestem dj’em klubowym ale od początku mojego grania miałem zajawkę na skrecze i inne rzeczy które robi się na gramofonach ponieważ samo miksowanie kolejnych numerów jest dla mnie nudne, lubię dać coś więcej od siebie.

Czy czuję się najlepszym DJ’em w Polsce? To że wygrałem zawody czyni mnie najlepszym według sędziów startującym w tych zawodach, nie czyni mnie najlepszym w Polsce bo na pewno wielu bardzo dobrych DJ’ów z różnych względów nie pojawiło się w Pietnie.

Jakie to uczucie zostać Mistrzem Polski DJ-ów? Spodziewałeś się, że możesz zwyciężyć?

Wygrywanie to bardzo fajne uczucie. Do ogłoszenia wyników wszystko pozostawało niewiadomą także starałem się nie mieć wielkich nadziei.

Czy twoim zdaniem zdobyte tytuły to szczyt możliwości DJ-a? Jakie są twoje plany na rok 2013?

Start w Mistrzostwa Polski DJ’ów w Pietnie to po prostu jedna z rzeczy, które chciałem zrobić od jakiegoś czasu. Planów mam wiele – związanych z graniem imprez, produkcją na którą nigdy nie mam wystarczająco dużo czasu, robieniem kolejnych rutyn turntablistycznych. Staram się rozwijać w różnych kierunkach i główny plan na 2013 rok to właśnie rozwój. Ważne żeby iść do przodu a nie spoczywać na laurach.

Zagrałeś mnóstwo imprez, którą z nich wspominasz jako najlepszą i dlaczego?

Ciężko wybrać najlepszą imprezę z ponad tysiąca ale jeśli chodzi o ostatni rok to najlepiej wspominam granie na Juwenaliach w Toruniu, gdzie zostałem bardzo ciepło przyjęty i grało mi się rewelacyjnie. Nie było najmniejszego problemu ze sprzętem, noclegiem czy transportem. Oczywiście w tym miejscu pozdrawiam gorąco organizatorów.

Twój ulubiony sprzęt muzyczny (gramofony, CD, kontroler, mikser)

Używam przeważnie dość dużej ilości sprzętu ale standardowy setup to dwa gramofony Technics SL-1210 MK2 z systemami Ortofonia, dwa CD Playery Pioneer CDJ-2000Nexus, mikser zależnie od muzyki i stylu grania jaki planuje na daną imprezę – przeważnie Pioneer DJM-800 z Innofaderem, Pioneer DJM-707 lub Rane TTM-57. Do tego obowiązkowo MacBook z Rane Serato SL3 i kontrolery MIDI – Akai LPD8, Allen & Heath Xone:1D i DJ Techtools Midi Fighter. Od jakiegoś czasu staram się grać też z Ableton Live – do tego Akai MPD32 i Akai APC40.

Jaki utwór wywarł na Tobie największe wrażenie w ubiegłym roku?

Było sporo takich numerów ale myślę że Florence + The Machine - Shake It Out (też w remixie Benny Benassi) i Spectrum. Nie wiem czy ten pierwszy numer wyszedł w 2012 ale wtedy go pierwszy raz usłyszałem.

Artyści, których najbardziej cenisz?

Cenię zbyt wielu artystów żeby kogoś faworyzować.

Muzyka to dla Ciebie?

Życiowa pasja.

Najciekawsze odkrycie w muzyce klubowej?

Bez komentarza

Jak oceniasz polską scenę muzyki klubowej (plusy i minusy) ?

Niewiele wiem na jej temat także nie ma sensu się wypowiadać aczkolwiek podoba mi się to, że coraz częściej w Polsce można usłyszeć gwiazdy z całego świata bo jest kilku promotorów i agencji, którzy robią dobrą robotę.

Jak doszło do tego, że zostałeś DJ-em?

Obejrzałem teledysk Bestie Boys z udziałem Mix Master Mike – 3 MC’s And 1 DJ i jakoś tak poszło…

Co poradziłbyś wszystkim młodym DJ-om, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę?

Żeby się łatwo nie poddawali bo droga w tej branży nie będzie usłana różami. Prezenterka nie rozpieszcza (śmiech). Przede wszystkim żeby starali się produkować własne remixy, edity do grania i numery bo nie ma nic lepszego niż widok publiczności bawiącej się do twoich własnych produkcji.

Wywiad przeprwadziła Katarzyna Jabłonowska.

 

 

DJ BezKsywy aka DJ BK - na polskiej scenie muzycznej działa od 2001 roku jako DJ imprezowy, turntablista i muzyk sesyjny. W 2011 roku zdobył tytuł Mistrza Polski DJ'ów IDA, zajął 5 miejsce w Mistrzostwach Świata IDA i wywalczył czołowe pozycje na innych tego typu imprezach, gruntując sobie tym samym pozycję na scenie jako jeden z najlepszych polskich DJ'ów imprezowych i turntablistów. W 2012 roku wywalczył tytuł Vice-mistrza Polski DJ'ów IDA oraz tytuł Mistrza Polski DJ'ów (30 Mistrzostwa Polski DJ'ów Pioneer DJ Championships). Przez ponad 10 lat działalności zagrał ponad 1000 imprez w klubach w całej Polsce, wydał ponad 20 mixtape'ów (ponad milion ściągnięć ze znanych źródeł) i brał udział w niezliczonej ilości produkcji z różnych gatunków muzycznych. Wieloletni rezydent takich klubów jak nieistniejący już The Fresh (Warszawa), QSC (Olsztyn) czy Tropikalna Wyspa / Kongo Bar (Sopot). Aktualnie rezydent klubów: Parlament (Gdańsk), Zła Kobieta (Sopot), Ego (Sopot). Styl jaki prezentuje jest bardzo elastyczny, w swoich imprezowych setach łączy szereg gatunków, wśród których można usłyszeć zarówno r&b, funk, dancehall i rap oraz wiele odmian muzyki elektronicznej - m.in. house, uk garage, drum'n'bass, ghetto funk i dubstep. W swoich setach wykorzystuje głównie swoje wersje utworów i mashupy, przygotowane specjalnie na potrzeby klubowe. Dzięki wysokim umiejętnościom i starannie dobranej selekcji skutecznie pobudza do zabawy.

2011 Battle:

BRUK European DJ Challenge Olsztyn - 1 miejsce w kat. Show oraz Crazy

BRUK European DJ Challenge Olsztyn - 1 miejsce w kat. Crazy,

BRUK European DJ Challenge Olsztyn - 2 miejsce w kat. Freestyle

Vestax Vchamps Łódź - 2 miejsce w kat. Digital

IDA Mistrzostwa Polski DJ'ów - 1 miejsce w kat. Technical

IDA Mistrzostwa Świata DJ'ów - 5 miejsce w kat. Technical

2012 Battle:

Mistrzostwa DJ'ów Kaszub (Capitol Gowidlino) - 1 miejsce

Mistrzostwa Polski DJ'ów Pioneer DJ Championships - 1 miejsce

IDA Mistrzostwa Polski DJ'ów - 2 miejsce w kat. Technical

DJ BezKsywy - Mistrz Polski DJ'ów 2012 (Set finałowy)

DJ BK - Bruk European DJ Challenge 2011 (Freestyle Scratch Category)


 

 

 

 

Filmy: www.youtube.com/DjBezKsywy

Produkcje: www.soundcloud.com/djbk

Fanpage: www.bezksywy.com